Canada

 

 

ویزای استارتاپ کانادا

برنامه ویزای استارتاپ کانادا چیست؟

در سالهای گذشته استارتاپ ها نقش موثری در اقتصاد جهانی داشته اند. شرکت های کوچکی که از پارکینگ خانه ها شروع به کار کردند ، بعد از چند سال به شرکت های بین و المللی تبدیل شدند که هزاران شغل و میلیاردها دلار سود به کشور های مطبوع خود سرازیر کردند.

برای مثال استارتاپ هایی مثل Uber یا Airbnb در حال حاضر به شرکت های بین المللی بزگی تبدیل شده اند.  

در این روند مهاجران نقش موثری داشتند. بطوری که چهل و سه درصد شرکت های فورچون 500 را نسل اول و یا دوم مهاجرین تاسیس کرده اند، و حتی تحقیقی در سال 2016 نشان میدهد که نیمی از استارت آپ هایی که بیش از یک میلیارد دلار ارزش دارند را مهاجرین تشکیل داده اند.

به همین دلیل کشور ها مختلف  سعی کردند بستری مناسب برای رشد  بیزینس های کوچک و استارت آپ ها ایجاد کنند. بسیاری از کشور های اروپایی ، کانادا و استرالیا ، از مهاجرت کارآفرینانی که کسب و کار خود را در آن کشور راه اندازی کنند استقبال میکنند. آنها از شما میخواهند تا ایده بیزینس خود را به کشور آنها آورده ، باعث ایجاد اشتغال و رونق اقتصادی در آن کشور شوید.

یکی از برنامه های موفق در این زمینه را کشور کانادا ارائه کرده است که به “برنامه ویزای استارتاپ کانادا” – ” Canada’s Start-up Visa Program ” معروف است.

این برنامه برای کارآفرینانی طراحی شده است که میخواهند به کانادا مهاجرت کنند و توانایی ایجاد  بیزینسی را که  جدید و نوآورانه بوده، پتانسیل ایجاد شغل در داخل کانادا را داشته و قابل گسترش در سطح جهانی باشد را دارا باشند.

پس اگر یک ایده بیزینسی جدید و نوآورانه دارید، امکان مهاجرت به کانادا برای شما و خانوادیتان، از این طریق فراهم خواهد بود.

پس اگر شما یک ایده جدید و خلاقانه تجاری دارید ممکن خواهد بود برای شما و خانواده شما که با این روش به کانادا مهاجرت کنید.

 ممکن است ایجاد چنین بیزینسی در کشوری که تجربه کار در آن ندارید بسیار سخت بنظر برسد، اما نگران نباشید،  کسانی که این برنامه را طراحی کرده اند به سختی و ریسک ایجاد یک استارتاپ جدید در کشوری جدید به خوبی آگاهند. درنتیجه کمک های زیادی هم قبل از ورود  و همچنین پس از ورود به کانادا ارائه کرده اند که این پرسه را امکان پذیر میکنند. 

همچنین دولت کانادا به ریسکی که کارآفرینان در این زمینه متقبل میشوند و درصد موفقیت استارتاپ ها واقفند،  و در صورت ناموفق شدن بیزینس، آنها اقامت کارآفرینان را باطل نمیکنند،پس مهاجرین در صورت انصراف از ادامه بیزینس خود به هر دلیلی میتوانید بیزینس دیگری ایجاد کنند و یا در شرکت دیگری در کانادا مشغول به کار شوند

startup ideas

چه کسانی میتوانند برای ویزای استارت آپ اقدام کنند؟

شرایط لازم برای اخذ ویزای استارتاپ کانادا:

 1. ایجاد یک بیزینس در کانادا
 2. دریافت نامه حمایت از یکی از سازمان های مورد تایید برنامه ویزای استارتاپ کانادا
 3. مدرک زبان (انگلیسی یا فرانسه) معادل IELTS 5
 4. داشتن حداقل هزینه زندگی در کانادا

1. ایجاد یک بیزینس در کانادا

بیزینسی که در کانادا ایجاد میکنید باید دارای شرایط زیر باشد:

هر کدام از متقاضیان ویزای استارتاپ حداقل مالک 10 درصد بیزینس باشند

متقاضیان و سازمان حمایت کننده در مجموع حداقل 50 درصد بیزینس را مالک باشند

بخش اصلی بیزینس در خاک کانادا باشد و در زمان دریافت اقامت، متقاضی  بیزینس خود را از داخل کانادا اداره کند.

در زمان دریافت اقامت بیزینس در کانادا ثبت شده باشد

در مجموع در یک تیم کارآفرینی حداکثر پنج نفر میتوانند برای برنامه ویزای استارتاپ کانادا اقدام کنند

2. دریافت نامه حمایت از یکی از سازمان های مورد تایید برنامه ویزای استارتاپ کانادا:

دولت کانادا جهت بررسی ، تایید شرایط و اصالت ایده بیزینسی شما  سازمان هایی را مشخص کرده است (گروه های بیزینسی که جهت سرمایه گذاری و یا حمایت از استارتاپها)

3. مدرک زبان (انگلیسی یا فرانسه)

توانایی صحبت و کار به یکی از زبانهای رسمی کانادا ( انگلیسی و یا فرانسه) امکان موفقیت بیزینس شما را در کانادا افزایش خواهد داد. به همین دلیل شما باید در یکی از امتحانات زبان مورد تایید کانادا شرکت کرده و نشان دهید که سطح زبان شما به اندازه مورد نیاز است. سطح تعیین شده معادل سطح 5 در معیار زبان کانادا (CBL)   است. به عبارت دیگر شما  اگر در امتحان IELTS شرکت میکنید باید در مجموع نمره 5 دریافت کرده و هریک از نمرات شما در مکالمه، خواندن ، نوشتن و صحبت کردن کمتر از نمرات جدول زیر نباشد .

Listening: 5.0

Reading: 4.0

Writing: 5.0

Speaking: 5.0

  اگر برای مدرک زبان در امتحان IELTS شرکت میکنید حتما باید در امتحان IELTS – General Training شرکت کنید و آیلتس آکادمیک مورد پذیرش یرنامه استارتاپ کانادا نیست.

4. داشتن حداقل هزینه زندگی در کانادا 

متقاضیان در هنگام درخواست ویزا باید نشان دهند که پول کافی برای زندگی خود و همراهانشان در بدو ورود به کانادا را دارند. میزان پول مورد نیاز برای این منظور مطابق جدول زیر محاسبه میشود:

تعداد اعضاء یک خانواده به شرح زیر است:

برای یک نفر $۱۲.۶۶۹

برای دو نفر $۱۵.۷۷۲

برای سه نفر $۱۹.۹۳۰

برای چهار نفر $۲۳.۵۴۲

برای پنج نفر $۲۶.۷۰۱

و برای هر یک نفر اضافه $۳.۴۱۴how to run startup in other country

این راهنما به دو بخش تقسیم می‌شود، که کارشناسان 1forstart گام به گام شما را پیش خواهند برد. در شش قدم اول شما نامه حمایت را از یکی از سازمانهای مورد تایید دولت کانادا دریافت می‌کنید، که تقریبا مهم ترین قسمت دریافت اقامت محسوب می‌شود.

بخش اول شامل بخش بیزینسی ویزای استارتاپ کانادا است. در بخش دوم یا چهار قدم آخر، شما نامه حمایت را همراه با مدارک دیگر از جمله مدرک زبان و مدارک مالی به اداره مهاجرت ارسال می‌کنید تا اقامت خود را دریافت کنید. بخش دوم بیشتر شامل مراحل اداری و حقوقی دریافت اقامت است.

بخش اول

دریافت نامه حمایت از یکی از سازمانهای معرفی شده دولت کانادا:

۱. توسعه ایده کسب و کار

همانطور که قبلا گفته شد ایده بیزینسی شما باید

 •  نوآورانه باشد
  • قابلیت گسترش در سطح بین المللی را داشته باشد
  • همچنین ایجاد اشتغال کند

شاید در اکثر موارد ایده های ابتدایی بیزینس دارای شرایط فوق نباشند. در بسیاری از موارد شما میتوانید با تعدیل و توسعه ایده بیزینسی خود، به شرایط ذکر شده نزدیکتر شوید.
در زیر چند نمونه از کارهایی که جهت تعدیل و توسعه ایده بیزینسی خود میتوانید انجام دهید را آورده ام. البته این لیست کاملی نیست، اما همین چند تغییر میتواند اکثر ایده های بیزینسی را ارتقاع دهد:

۱_۱. به معنی ایده نوآورانه بیشتر دقت کنید

ایده نوآورانه تنها به یک محصول و یا خدماتی که تا کنون وجود نداشته ختم نمی‌شود. اگر شما کاری را به شکل متفاوتی انجام می‌دهید و یا مشکلی را به روشی جدید برای مشتریان خود حل کنید تا آنها سریع تر، ارزان تر و یا راحت تر از رقبای شما به محصول و یا سرویس خود برسند نیز می‌تواند نوآورانه باشد. پس ممکن است محصول و یا سرویس شما جدید نباشد، اما روش انجام کار می‌تواند متفاوت باشد. به عنوان مثال ایده تولید خودرو شاید نوآورانه نباشد، اما تولید خودروی الکتریکی با قیمت پایین یک ایده نوآورانه است. پس اگر محصول و یا سرویس شما نوآورانه نیست، سعی کنید نحوه تولید و یا تحویل سرویس را تغییر دهید.

۱_۲. به این فکر کنید که چگونه تکنولوژی های جدید می‌تواند ایده بیزینسی شما را ارتقا دهد

یکی از راه هایی که می‌توانید نحوه ارائه محصول و یا سرویس خود را ارتقاء دهید، استفاده از تکنولوژی های جدید است. به این فکر کنید که محصول و یا سرویس شما چه مراحلی را برای رسیدن به دست مشتریان شما طی می‌کند، آیا می‌توانید از تکنولوژی استفاده کنید تا هر یک از این مراحل، سریع تر و یا ارزان تر انجام شود؟ چگونه می‌توان از تکنولوژی استفاده کرد تا مشتری احساس بهتری نسبت به استفاده از محصول شما پیدا کند.

۱_۳. بازار هدف خود در کانادا را به خوبی مطالعه کنید و از این اطلاعات جهت ارتقاء ایده بیزینس خود استفاده کنید.

بطور قطع کسانی که بیزینس پلن شما را جهت صدور نامه حمایت مطالعه می‌کنند، اطلاعات جامعی در رابطه با بازار کانادا دارند. اطلاعات دقیق شما از بازار هدف در کانادا نشان دهنده دقت، جدیت و کیفیت طرح و برنامه شما در ایجاد بیزینس است. سعی کنید مشتریان خود را بخوبی شناسایی کنید و اطلاعات دقیقی از بیزینس های مشابه و رقیب بدست آورید. از این اطلاعات استفاده کنید تا خود را از رقبای خود متمایز کنید.

۲. انتخاب مدل بیزینسی مناسب و استراتژی رسیدن به اهداف

انتخاب مدل بیزینسی اهمیت بسیار زیادی در ارتقاء سطح ایده کسب و کار شما دارد و همچنین باعث افزایش چشمگیر احتمال پذیرش ایده بیزینسی شما توسط سازمان های مورد تایید برنامه استارتاپ کانادا خواهد شد. استفاده از مدل های نوین بیزینسی کمک میکند تا بیزینس شما.
استفاده کردن از مدل های جدید تجاری به تجارت شما کمک خواهد کرد.

الف: نوآورانه شده.

ب: به علت ایجاد اثر شبکه ای (network effect) قابلیت گسترش در سطح بین المللی را داشته.

ج: باعث ایجاد اشتغال مستقیم و غیر مستقیم در کشور مبدا گردد.

در زیر چند نمونه از مدل های بیزینسی نوین توضیح داده شده است.

الف: برنامه های چند وجهی (Multi sided Platforms):
این برنامه ها معمولا به عنوان واسطه استفاده می‌کنند تا مصرف کننده را به تولید کننده راحت تر، سریع تر و ارزان تر وصل کنند. نمونه بارز آن در ایران برنامه اسنپ است که عرضه کنندگان سرویس حمل و نقل را به صورت سریع، راحت و ارزان به مسافران ارائه می‌کند.who can get the startup visa

بخش ب:

هیچ محدودیتی در ثبت درخواست برای سازمان‌های مورد تایید وجود ندارد و شما میتوانید بصورت همزمان مدارک ایده بیزینسی خود را به چندین سازمان بفرستید.

برای لیست کامل سازمانهای معرفی شده جهت دریافت نامه حمایت،  به سایت رسمی برنامه استارتاپ کانادا یا به کارشناسان حقوقی و امور استارتاپ 1forstart مراجعه کنید تا در این خصوص اطلاعات مورد نیاز را بدست آورید.
حتما قبل ازاقدام به ثبت تقاضا در یک سازمان وب سایت آن سازمان را به دقت مورد مطالعه قرار دهید و مطمئن شوید که:

۱. سازمان مورد نظر بیزینس هایی در زمینه کاری بیزینس شما را مورد بررسی قرار میدهد.
۲. مدارک شما حتما به فرمت مورد درخواست آن سازمان تهیه شده باشد.

۴. تهیه مدارک لازم:

پس از انتخاب سازمان مورد نظر ، به وبسایت آن سازمان مراجعه کرده و نحوه ثبت درخواست و مدارک مورد نیاز برای ثبت نام را پیدا کنید. بطور کلی مدارک زیر جهت ثبت درخواست در این سازمانها موردنیاز است ، لازم به ذکر است که هر سازمان پرسه مخصوص به خود را دارد و مدارک خاصی را برای بررسی ایده بیزینسی شما تقاضا میکند، پس بررسی دقیق مدارک مورد نیاز و حتی فرمت مورد تقاضا بسیار مهم است.

الف: بیزینس پلن و یا طرح کسب وکار:

ایده بیزینسی شما را توضیح داده ، اهدافی که مورد نظر شماست را شرح میدهد و با جزئیات نحوه رسیدن به آن اهداف را بیان میکند.
برای اطلاعات بیشتر در رابطه با اجزاء تشکیل دهنده بیزینس پلن به اینفوگرافیک ﻫﺸﺖ ﺑﺨﺶ ﺑﯿﺰﯾﻨﺲ ﭘﻠﻦ مراجعه کنید. برای اطلاعات بیشتر در رابطه با بیزینس پلن به بلاگ چه کسانی به بیزینس پلن احتیاج دارند مراجعه کنید

ب: صورتهای مالی:

صورت های مالی اصلی ۱. پیش بینی گردش وجه نقد و ۲. پیش بینی صورت سود و زیان ۳. پیش بینی ترازنامه مالی شرکت هستند، بطور خلاصه میزان سرمایه مورد نیاز، وجه نقد در جریان و سود و زیان مورد نظر شما را در سالهای بعد از تاسیس شرکت نشان میدهد. این صورتهای مالی بین ۳ تا ۵ ساله ( بر اساس درخواست سازمان مورد نظر) تهیه میشوند.

ج: اسلاید های ارائه ایده بیزینسی

در بعضی موارد سازمانها از شما میخواهند که ایده بیزینسی خود را در حدود ۱۰ اسلاید توضیح دهید. در این اسلاید ها باید نکات کلیدی ایده بیزینسی خود را بگنجانید. طراحی گرافیکی این اسلاید ها نیز بسیار مهم است تا بیننده را ترغیب به مطالعه بیشتر در رابطه با بیزینس شما نماید.

۵. آمادگی برای مصاحبه:

در بعضی از موارد برخی از سازمانها شما را دعوت به مصاحبه کرده و از شما می خواهند تا ایده خود را در مدت زمانی محدود ، توضیح داده و به سوالات آنها  را به صورت شفاهی پاسخ دهید. در مرحله انتخاب سازمان مورد تایید، در سایت سازمان مورد نظر به دنبال پرسه بررسی و انتخاب بیزینس ها بگردید، در صورتی که اطلاعات لازم در وب سایت نبود با آنها تماس بگیرید و از آنها بخواهید تا پرسه گزینش را برای شما توضیح دهند. در صورتی که پرسه شامل مصاحبه بود ، بهتر است خود را برای این مرحله آماده کنید. برای آمادگی سعی کنید ویدیو های مربوط به ارائه ایده های بیزینسی مختلف را در یوتیوب ببینید و از همه مهم تر تمرین چندین و چند باره ارائه و تمرین پرسش ها متداول در شرایط مشابه بسیار مفید خواهد بود.

۶. ثبت درخواست:

نحوه ثبت درخواست در سازمانهای مختلف متفاوت است، بهتر است برای بالابردن شانس خود درخواست خود را همزمان به چندین سازمان مختلف ارسال کنید.

 • به سایت سازمان انتخاب شده بروید.
  • نحوه ثبت درخواست را بیابید.
  • اگر سوالی داشتید و یا نکته ای را در پرسه متوجه نشدید حتما با آن سازمان تماس بگیرید و درخواست راهنمایی کنید.
  • مدارک مورد نیاز برای ثبت درخواست را آماده کنید.
   • مطمئن شوید که مدارک با فرمت مورد درخواست سازمان انطباق دارد.
  • درخواست خود را به روش ذکر شده در سایت سازمان ثبت نمایید.

شما با دریافت نامه حمایت تقریبا دشوارترین مراحل دریافت اقامت کانادا را پشت سر گذاشته اید . مراحل بعدی تقریبا مراحل اداری دریافت ویزا خواهد بود و در اکثر موارد کسانی که نامه اقامت خود را دریافت کرده اند موفق به دریافت اقامت نیز شده اند.
بخش اول بیشتر شامل مراحل بیزینسی ویزای استارتاپ محسوب میشوند، اما بخش دوم شامل مراحل اداری و حقوقی ویزای استارتاپ است.

The 1forstart suite has international partners including accelerators, venture capitalists, immigration agencies and universities.

به طور کلی ۳ نوع مرکز امکان صدور نامه حمایت Letter of Support لازم برای ویزای استارتاپ کانادا را برای شرکت متقاضی دارد.

1. استفاده از مراکز شتابدهنده(Accelerators) یا مراکز رشد(Incubators) میباشند، که هدف آنها حمایت از استارتاپ ها در مرحله اولیه میباشد.اما شرکت نوپا حتما باید در دوره های آموزشی و منتورشیپ این مراکز حضور فیزیکی به عمل برساند.

 1. گزینه دیگر تعامل و استفاده از سرمایه گذاران جسور(Angel Investors) میباشدکه اصولا بر روی پروژه هایی سرمایه گذاری میکنند که نمونه اولیه(MVP) را ساخته باشند و در زمینه بازار مطالعاتی داشته باشند.
 2. گزینه سوم مراکز مالی سرمایه گذار های خطرپذیر(Venture Capitals) هستند که استارتاپ در مرحله آماده به بازار و گسترش پذیری میباشد.در این مرحله محصول یا خدمت باید کمی فروش داشته باشد و بازخوردهایی از مشتریان و بازار گرفته باشد و اصلاحات را انجام داده باشد.

دریافت ویزای استارتاپی Start up visa از طریق روش نوآوری و ایده های جدید

اگر ایده ی بیزینسی ناب و جدیدی دارید که فکر میکنید در کانادا قابل پیاده سازی هست و امکان رشد داره می توانید با ارائه جزییات دقیق و مشروح به سازمانهای مشخص شده توسط دولت و در صورت تایید آنها اقامت دایم کانادا را بگیرید. 3 روش مختلف برای این منظور وجود داره که یکی از آنها نیاز به هیچ سرمایه ای ندارد و فقط بایستی ایده ی شما مورد تایید قرار بگیرد.

 لیست سازمانهای مورد تایید در زیر آمده است که در اولی نیاز به سرمایه گذاری 200 هزار دلاری و دومی 75 هزار دلاری و در سومی نیازی به هیچ سرمایه گذاری وجود ندارد 

https://www.canada.ca/en/immigration-refugees-citizenship/services/immigrate-canada/start-visa/eligibility/designated-organizations.html

همچنین اطلاعات کامل را میتوانید از لینک زیر بدست بیاورید: 
https://www.canada.ca/en/immigration-refugees-citizenship/services/immigrate-canada/start-visa.html

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

fa_IR
اسکرول به بالا Call Now Button